Nesmí být prázdné!

Nesmí být prázdné!

Špatný formát e-mailu!

Nesmí být prázdné!

O používání úklidových prostředků a drogerie

Kuchyně


Digestoř


Na kuchyňské digestoři se usazují mastné páry. Digestoř odpojte od elektrického proudu – vypněte jistič v předsíni. Do vlhké mikro-vláknové utěrky nastříkejte Krystal na kuchyně a rozetřete rovnoměrně po povrchu digestoře. Pečlivě nanášejte zejména na spodní část, prostředek během nanášení několikrát doplňte. Nechejte působit asi 5 minut a potom použijte houbičku s hrubou vrstvou nebo malý kartáč a mechanicky odstraňte žluté tukové usazeniny. Pomocí mokré mikro-vláknové utěrky důklaně odstraňte uvolněné nečistoty i zbytky čistícího prostředku. Digestoř utřete do sucha. Digestoř je třeba čistit pravidelně, nejméně jedenkrát měsíčně. Starší tukové usazeniny se odstraňují obtížně. Alespoň dvakrát ročně vyměňte v odsavači uhlíkový filtr. Zabráníte tím šíření nepříjemných pachů.


Sklokeramická deska


Při vaření se běžně usazují na povrchu sklo-keramické varné desky zbytky jídel, vody, soli a připékají se. Nejen, že tyto zbytky mohou zapáchat a vypadají nevzhledně, ale mohou dokonce i poškodit samotnou varnou desku.

Pro pravidelnou péči je nejvhodnějším prostředek Krystal na kuchyně a Krystal čistící krém. Po vychladnutí nastříkejte rozprašovačem na povrh desky, nechejte několik minut působit a mikrovláknovou utěrkou rozetřete po celém povrchu. Více znečištěná místa můžete čistit intenzivněji. Opláchněte vodou. Na závěr celou varnou desku přeleštěte měkkou utěrkou. Toto opakujte vždy po každém větším vaření. Na vyčištění celé desky stačí malé množství prostředku.

Varnou, sklokeramickou desku čistěte vždy až vychladne. Zabráníte tím připékání umělých vláken z utěrek. Nikdy na varnou desku nepoužívejte písek!


Sporák, trouba


Nejodolnější nečistoty vznikají při vaření a pečení. Zbytky jídel, tuků, vajec, mouky a ostatních potravin se vlivem vysokých teplot připékají k okrajům varných kotoučů sporáku a na dno pečící trouby. Pro dokonalé odstranění těchto zbytků je nejlépe používat prostředek Krystal-tekutý písek.

Vždy nechejte sporák i troubu vychladnout. Navlhčete místa, která budete čistit a přímo z láhve na ně prostředek naneste. Hrubou stranou houbičky pořádně vydrhněte všechny nečistoty. Na velké nánosy nalijte větší množství tekutého písku a nechejte několik minut působit. Nakonec všechny plochy důkladně omyjte čistou vodou a vytřete dosucha. Na silné připáleniny v troubě použijte neředěný Cleamen 240, naneste pomocí rozprašovače na čištěné místo, nechtejte působit 5–15 minut, vyčistěte pomocí houbičky s padem a povrch důkladně opláchněte. Nezapomínejte na použití gumových ochranných rukavic.

Cleamen 240 nepoužívejte na hliník, varnou desku a plasty.


Ruční mytí nádobí, dřez


Pro běžné mytí nádobí napusťte dřez teplou vodou a nalijte do něj jednu polévkovou lžíci (na 5 litrů) prostředku Krystal na mytí nádobí nebo Krystal nádobí Eco a nebo Krystal balzám – podle toho, který vám nejlépe vyhovuje. Pokud umýváte větší množství nádobí, přidejte v průběhu mytí další dávku.

Pro mytí usazenin nebo připálenin použijte produkty Krystal čistící krém nebo Krystal tekutý písek. Malé množství naneste přímo na problematické místo, nechejte chvíli působit a vyčistěte pomocí hrubé strany houbičky nebo kartáčem.

Pro mytí kuchyňských prkének použijte Krystal Pine Sanan – myje i dezinfikuje v jednom kroku, proto se hodí zvláště na plochy, které se dotýkají přímo potravin. Prostředek naneste na plochy, rozetřete houbičkou, nechte krátce působit, vyčistěte hrubou stranou houbičky a opláchněte tekoucí vodou.

Dřez

Po mytí nádobí je třeba vyčistit také kuchyňský dřez.K tomu je nejlepší Krystal Pine Sanan, který dřez nejen odmastí a umyje, ale zároveň vydezinfikuje. Prostředek rozetřete po povrchu mycí houbou nebo mikro-vláknovou utěrkou, nechejte krátce působit a opláchněte.

Krystal tekutý písek ale nepoužívejte na nádobí náchylné na poškrábání – nikdy na plasty nebo sklo! Krystal Pine Sanan použijte především na usazeniny od kávy a čaje na povrchu nádobí a příborů.


Lednice, mrazák, spižírna


Jsou to nejvíce exponovaná místa v kuchyni a jsou také nejnáchylnější k rozmnožování bakterií a šíření nemocí. Dokonalá hygiena je nezbytná. Tu můžete docílit jen pravidelnou péčí a údržbou.

Lednice

Vnější části lednice otřete jedenkrát týdně Krystalem na kuchyně. Prostředek jednoduše nastříkejte na povrch ledničky a otřete utěrkou. Po vyčištění můžete vše otřít mokrou utěrkou a otřít dosucha. Jedenkrát měsíčně je nutné umýt a dezinfikovat vnitřní plochy a odtokové kanálky, které jsou pro bakterie živnou půdou. Nejprve lednici odpojte od elektrické energie a vyjměte veškeré potraviny.

Prostředek Krystal pine sanan si nařeďte do vědra a omyjte všechny plochy včetně dvířek a těsnění a otřete. Několik minut nechejte lednici otevřenou pro dokonalé vyschnutí a teprve potom naskládejte potraviny zpět.

Mrazák

Pro dlouhodobé uskladňování potravin je to ideální místo. I zde je však možné potraviny kontaminovat a znehodnotit. Alespoň dvakrát ročně je třeba mrazák vypnout, odmrazit a vydezinfikovat. Po odmrazení prostoru mrazáku nastříkejte

Krystal pine sanan si nařeďte do vědra a omyjte všechny stěny, zásuvky a koše mrazáku, nechejte deset minut působit a otřete dosucha. Mrazák je nutné nechat dokonale vyschnout, aby se zabránilo opětovné tvorbě námrazy.

Spižírna

Spižírna je místo, kde uskladňujete potraviny. Mělo by to být především suché místo s poměrně nízkou teplotou. Pro zachování hygienických norem zde musíte potraviny skladovat odděleně, pokud možno, zvlášť zabalené. Jedenkrát měsíčně

vyskládejte všechny potraviny, vytřete nebo vysajte celý prostor včetně regálů. Do pěti litrů vlažné vody dávkujte 60 ml mycího a dezinfekčního prostředku Krystal

pine sanan. Tímto roztokem umyjte všechny plochy a nechejte dobře vyschnout.


Mikrovlnná trouba

Při ohřevu pokrmů v mikrovlnné troubě se na vnitřních stěnách usazují drobné kapky potravin, tuků, cukrů, soli a podobně. Jedenkrát týdně je důležité očistit i tato místa. Troubu odpojte ze zásuvky a použijte KRYSTAL na kuchyně, který si pomocí rozprašovače nastříkáte na mikro-vláknovou utěrku a omyjete celou troubu (vně i uvnitř). Otočný talíř i s kolečky a plastový kryt na talíře umyjte běžným způsobem v myčce nebo ve dřezu. Nakonec všechny plochy důkladně omyjte čistou vodou a vytřete do sucha.


Kuchyňská linka


Na kuchyňském nábytku se usazují mastné páry, linka je často znečištěna při přípravě pokrmů. Do vlhké mikro-vláknové utěrky nastříkejte Krystal na kuchyně nebo Cleamen 100/200 v koncentraci 8 ml/1 litr a rozetřete rovnoměrně po povrchu nábytku a kuchyňského vybavení. Pečlivě nanášejte zejména na spodní části. Prostředek během nanášení několikrát doplňte.

Nechejte krátce působit a důkladně setřete čistou vlhkou utěrkou. Pracovní plochy dezinfikujte produktem Krystal univerzální dezinfekce - na omytou plochu rovnoměrně nastříkejte dezinfekci pomocí rozprašovače, nechejte působit asi jednu minutu a povrch otřete dosucha. Tento postup je možné využít také pro vnější části kuchyňských zařízení, keramické obklady a další omyvatelné plochy.

Dvířka kuchyňské linky po čištění lehce přeleštěte suchou utěrkou.
Obývací pokoje a ložnice


Krbové sklo


Pohled do plamenů je fascinující a právě proto jsou tolik oblíbená skleněná krbová dvířka.

Aby byly plameny vidět, je třeba sklo dvířek udržovat čisté, což není vždy zcela jednoduché.

Dvířka čistěte před rozděláním ohně, dokud jsou studená. Při čištění vždy použijte gumové rukavice a zabraňte dětem a domácím zvířatům v kontaktu s prostředkem. Cleamen 210 nebo Cleamen 240 dávkujte pomocí rozprašovače přímo na dvířka, rozetřete rovnoměrně houbičkou. Nechejte působit alespoň 5 minut, potom hrubou stranou houbičky nebo malým kartáčem odstraňte saze a mastnotu. Pomocí mokré mikro-vláknové utěrky důkladně odstraňte uvolněné nečistoty i zbytky čistícího prostředku. V případě potřeby postup zopakujte. Na čisté a otřené sklo naneste pomocí rozprašovače Cleamen 110 a otřete utěrkou do sucha. Dvířka zůstanou déle čistá.

Při mytí rozprostřete pod dvířka fólii nebo noviny, aby prostředky nestékaly přímo na podlahu

Topte pouze kvalitním dřevem, pokud kupujete dřevěné brikety, vybírejte ty, které jsou lisované bez použití lepidel nebo jiných chemických látek – pouze tlakem za tepla. Zplodiny od plastů, barev a lepidel ulpívají na skle dvířek a jsou při čištění velmi odolné. K silnějšímu znečišťování dochází při spalování hůře vyschlého dřeva.


Nábytek


Prostředek Krystal leštěnka na nábytek aplikujte pomocí rozprašovače do utěrky a povrchy vyleštěte. Prostředek velmi šetrně ošetřuje všechny druhy nábytku, zabraňuje nadměrnému vysychání a dodává povrchům vysoký lesk. Pro mytí plastového nábytku si připravte do lahve s rozprašovačem mycí roztok Cleamen 100/200 v koncentraci 4–8 ml/1 l. Roztok nastříkejte do mikrovláknové utěrky a omyjte povrchy . 


Botník a skříně


Vyskládejte všechny boty a oděvy a vnitřní prostory umyjte prostředkem Cleamen 100/200 v koncentraci 4 ml/1 litr pomocí láhve s rozprašovačem. Vnitřek obuvi vydezinfikujte pomocí prostředku Krystal univerzální dezinfekce. Zajistíte tím hygienickou čistotu a předejdete tvorbě nepříjemných pachů.

Kovové části nábytku čistěte pouze suchou mikro-vláknovou utěrkou, aby na nich nezůstávaly stopy od kapek vody. 

Použijte vždy pouze malé množství produktu, aby byl povrch pouze lehce vlhký. V případě potřeby můžete vždy přidat, ubrat nelze.


Koberce a textilní potahy


Pro domácí koberce a bytové textilie použijte profesionální nízkopěnivý prostředek. Pro čištění koberců použijte Cleamen 131. Nejprve povrchy důkladně vysajte. Na skvrny naneste koncentrovaný prostředek a pomocí houbičky nebo kartáče vetřete do textilie. Podle znečištění nalijte do vědra 100 až 300 ml prostředku Cleamen 131. Roztok aplikujte na povrchy kartáčkem, nechejte chvíli působit a suchým kartáčkem jemně vyčistěte. Povrchy nechejte dobře vyschnout a druhý den opět důkladně vysajte. Prostředek je možné použít pro ruční čištění i do stroje.

Vhodné je čistit koberec večer nebo například před odjezdem na víkend, aby mohl uschnout než jej začnete plně využívat.

Používejte spíše nižší koncentraci prostředku, má vysokou účinnost.


Svítidla a spotřebiče


Svítidla jsou součástí všech místností v domácnosti. Pokud je budeme dobře udržovat, budou nám i dobře sloužit. Vždy si vypněte zdroj elektrické energie. Ze svítidel odmontujte stínítka. Do vědra s vlažnou vodou nalijte dvě polévkové lžíce prostředku Krystal univerzál a stínítka, baňky nebo části lustru v něm umyjte a nechejte vyschnout. Navlhčenou houbičkou opatrně omyjte i ostatní části svítidel a u lamp i přívodní šňůry. Pokud máte stínítka z čirého skla, vyleštěte je prostředkem Krystal na okna. 

Pro výpočetní techniku platí, že čím méně vody, tím lépe. Vždy vypněte spotřebiče i zdroj elektrické energie ze sítě. Obrazovky otřete jen suchým, čistým, papírovým kapesníkem. Co nejvíce nečistot vysajte vysavačem. Jen pokud jsou na stěnách vidět otisky rukou, nastříkejte na měkkou utěrku Krystal na okna a povrch otřete.

Nikdy na spotřebiče nepoužívejte mikro-vláknovou utěrku. Povrch nijak zvlášť nevyčistíte, jen jej poškodíte.

Vždy si vymontujte žárovky a zářivky, které otřete pouze suchou utěrkou.


KOUPELNY A TOALETY

 

Vana, sprchový kout

 

Prostředek Krystal na koupelny nebo Cleamen 410 nastříkejte pomocí rozprašovače přímo na čištěnou plochu a vyčistěte mikrovláknovou utěrkou. Zvláštní pozornost věnujte nanesení přípravku na hůře dostupná místa, jako jsou například kolejnice dveří sprchového koutu, okolí dávkovačů a podobně. Nechejte působit jednu až dvě minuty a opláchněte vodou. Povrch není třeba otírat ani leštit. Oba přípravky zanechávají vysoký lesk a ochrannou vrstvu, která chrání povrchy před tvorbou vodního kamene.

Ve vaně je třeba věnovat pozornost „lince vodní hladiny“ kde dochází k usazování matnot a nečistot. Pravidelně je vhodné omýt všechny plochy prostředkem Krystal Pine Sanan, který odstraní případné mastné usazeniny a plochu dezinfikuje.

Pro úklid koupelny můžete použít také prostředek Krystal Koupelny ECO, který se v přírodě daleko rychleji odbourává a tím šetří životní prostředí.

 

Obklady, dlažba a baterie

 

Prostředek Krystal na koupelny nastříkejte pomocí rozprašovače přímo na čištěné plochy. Je možné jej využít nejen pro dlažby, ale také na stěny sprchového koutu, na vodovodní baterie a plastové i kovové doplňky. Zvláštní pozornost věnujte nanesení přípravku na hůře dostupná místa, jako jsou například vodovodní baterie okolí dávkovačů a podobně. Po nastříkání nechejte prostředek působit několik minut a opláchněte vodou. Povrch není třeba otírat ani leštit. Krystal na koupelny zanechává po použití lesk a ochrannou vrstvu, která chrání povrchy před tvorbou vodního kamene. Pro silné znečištění a rez použijte Cleamen 410, naneste pomocí rozprašovače na čištěnou plochu a nechte krátce působit, vyčistěte houbičkou a důkladně opláchněte.

Pravidelně jedenkrát za dva týdny je vhodné omýt všechny plochy prostředkem Krytal Pine Sanan, který odstraní případné mastné usazeniny a plochu dezinfikuje.

Zanesená sítka vodovodních baterií odmontujte, vložte do malé nádoby a zalijte prostředkem Krystal na koupelny a nechejte alespoň hodinu působit. Vodní kámen povolí natolik, že jej lze ze sítka vyčistit malým kartáčem.

 

Hydromasážní vany a vířivky

 

Vířivku, nebo chcete-li hydromasážní vanu je nutné udržovat mnohem pečlivěji než vanu obyčejnou. Bakterie a plísně se mohou tvořit v místech, kam se běžně nedostanete, proto je také nutné použít silnější chemikálie.

Hydro-masážní vanu napusťte vlažnou vodou nalijte do ní přímo z láhve ½ litru Cleamen 410 , zapněte cirkulaci vody asi na 20 minut a vanu potom vypusťte. Poté postup opakujte s použitím prostředku Krystal univerzální dezinfekce, který nechte cirkulovat minimálně 1 minutu. Při manipulaci určitě používejte ochranné, gumové rukavice. Nakonec opláchněte stěny vany proudem vody.

Pro běžný týdenní úklid použijte Krystal na koupelny, stříkněte do každé trysky a odtokového kanálku. Nechejte deset minut působit. Potom vanu napusťte a zapněte cirkulaci. Za několik minut ji vypusťte a máte hotovo.

Čištění prostředkem Krystal univerzální dezinfekce provádějte minimálně jedenkrát za měsíc a uvidíte, že se vám v tryskách nebudou usazovat žádné nečistoty a plísně.

Krystal univerzální dezinfekce je vysoce účinný bezchlorový dezinfekční prostředek, působící do jedné minuty.

 

Toalety

 

Toaletu spláchněte a naneste do vnitřní části pod „límec“ Krystal na WC a nechejte působit. Potom vyčistěte pomocí kartáče na toalety. Pozornost věnujte zejména prostoru pod okrajem WC mísy a její nejspodnější části pod vodní hladinou.

Sedátko a vnější části toalety otřete vodou a nastříkejte na ně prostředek Krystal univerzální dezinfekce, nechejte působit minimálně jednu minutu a potom povrch setřete vlhkou utěrkou. Prostředek se vyznačuje spolehlivým dezinfekčním účinkem.

Nezapomínejte pravidelně doplňovat závěsný košíček gelem, který toaletu příjemně provoní a s každým spláchnutím uvolňuje látky, které zabraňují usazování vodního kamene.

Nakonec nastříkejte Krystal olejový osvěžovač do nádobky kartáče na toalety. Olejový osvěžovač postupně uvolňuje parfém z olejové báze a vydrží vonět velmi dlouhou dobu se stejnou intenzitou.

Pravidelně jedenkrát za dva týdny je vhodné omýt všechny plochy prostředkem Krystal Pine Sanan, který odstraní případné mastné usazeniny a plochu dezinfikuje.

Nezapomínejte na pravidelné mytí a dezinfekci dotykových ploch – splachovadlo, vypínače, vodovodní kohoutky, kliky u dveří i oken. Použijte Krystal Univerzální dezinfekci.