O používání úklidových prostředků a drogerie

Kuchyně
Kuchyně
Kuchyně
Obývací pokoje a ložnice
Obývací pokoje a ložnice
Obývací pokoje a ložnice
Koupelny a toalety
Koupelny a toalety
Koupelny a toalety
Skleněné plochy
Skleněné plochy
Skleněné plochy
Podlahy
Podlahy
Podlahy
Dezinfekce
Dezinfekce
Dezinfekce
Terasy a zahrady
Terasy a zahrady
Terasy a zahrady
Garáž a dílna
Garáž a dílna
Garáž a dílna

Kuchyně

Digestoř


Na kuchyňské digestoři se usazují mastné páry. Digestoř odpojte od elektrického proudu – vypněte jistič v předsíni. Do vlhké mikro-vláknové utěrky nastříkejte Krystal na kuchyně a rozetřete rovnoměrně po povrchu digestoře. Pečlivě nanášejte zejména na spodní část, prostředek během nanášení několikrát doplňte. Nechejte působit asi 5 minut a potom použijte houbičku s hrubou vrstvou nebo malý kartáč a mechanicky odstraňte žluté tukové usazeniny. Pomocí mokré mikro-vláknové utěrky důklaně odstraňte uvolněné nečistoty i zbytky čistícího prostředku. Digestoř utřete do sucha. Digestoř je třeba čistit pravidelně, nejméně jedenkrát měsíčně. Starší tukové usazeniny se odstraňují obtížně. Alespoň dvakrát ročně vyměňte v odsavači uhlíkový filtr. Zabráníte tím šíření nepříjemných pachů.


Sklokeramická deska


Při vaření se běžně usazují na povrchu sklo-keramické varné desky zbytky jídel, vody, soli a připékají se. Nejen, že tyto zbytky mohou zapáchat a vypadají nevzhledně, ale mohou dokonce i poškodit samotnou varnou desku.

Pro pravidelnou péči je nejvhodnějším prostředek Krystal na kuchyně a Krystal čistící krém. Po vychladnutí nastříkejte rozprašovačem na povrh desky, nechejte několik minut působit a mikrovláknovou utěrkou rozetřete po celém povrchu. Více znečištěná místa můžete čistit intenzivněji. Opláchněte vodou. Na závěr celou varnou desku přeleštěte měkkou utěrkou. Toto opakujte vždy po každém větším vaření. Na vyčištění celé desky stačí malé množství prostředku.

Varnou, sklokeramickou desku čistěte vždy až vychladne. Zabráníte tím připékání umělých vláken z utěrek. Nikdy na varnou desku nepoužívejte písek!


Sporák, trouba


Nejodolnější nečistoty vznikají při vaření a pečení. Zbytky jídel, tuků, vajec, mouky a ostatních potravin se vlivem vysokých teplot připékají k okrajům varných kotoučů sporáku a na dno pečící trouby. Pro dokonalé odstranění těchto zbytků je nejlépe používat prostředek Krystal-tekutý písek.

Vždy nechejte sporák i troubu vychladnout. Navlhčete místa, která budete čistit a přímo z láhve na ně prostředek naneste. Hrubou stranou houbičky pořádně vydrhněte všechny nečistoty. Na velké nánosy nalijte větší množství tekutého písku a nechejte několik minut působit. Nakonec všechny plochy důkladně omyjte čistou vodou a vytřete dosucha. Na silné připáleniny v troubě použijte neředěný Cleamen 240, naneste pomocí rozprašovače na čištěné místo, nechtejte působit 5–15 minut, vyčistěte pomocí houbičky s padem a povrch důkladně opláchněte. Nezapomínejte na použití gumových ochranných rukavic.

Cleamen 240 nepoužívejte na hliník, varnou desku a plasty.


Ruční mytí nádobí, dřez


Pro běžné mytí nádobí napusťte dřez teplou vodou a nalijte do něj jednu polévkovou lžíci (na 5 litrů) prostředku Krystal na mytí nádobí nebo Krystal nádobí Eco a nebo Krystal balzám – podle toho, který vám nejlépe vyhovuje. Pokud umýváte větší množství nádobí, přidejte v průběhu mytí další dávku.

Pro mytí usazenin nebo připálenin použijte produkty Krystal čistící krém nebo Krystal tekutý písek. Malé množství naneste přímo na problematické místo, nechejte chvíli působit a vyčistěte pomocí hrubé strany houbičky nebo kartáčem.


Dřez

Po mytí nádobí je třeba vyčistit také kuchyňský dřez. K tomu je nejlepší Krystal Pine Sanan, který dřez nejen odmastí a umyje, ale zároveň vydezinfikuje. Prostředek rozetřete po povrchu mycí houbou nebo mikro-vláknovou utěrkou, nechejte krátce působit a opláchněte.

Krystal tekutý písek ale nepoužívejte na nádobí náchylné na poškrábání – nikdy na plasty nebo sklo! Krystal Pine Sanan použijte především na usazeniny od kávy a čaje na povrchu nádobí a příborů.


Lednice, mrazák, spižírna


Jsou to nejvíce exponovaná místa v kuchyni a jsou také nejnáchylnější k rozmnožování bakterií a šíření nemocí. Dokonalá hygiena je nezbytná. Tu můžete docílit jen pravidelnou péčí a údržbou.

Lednice

Vnější části lednice otřete jedenkrát týdně Krystalem na kuchyně. Prostředek jednoduše nastříkejte na povrch ledničky a otřete utěrkou. Po vyčištění můžete vše otřít mokrou utěrkou a otřít dosucha. Jedenkrát měsíčně je nutné umýt a dezinfikovat vnitřní plochy a odtokové kanálky, které jsou pro bakterie živnou půdou. Nejprve lednici odpojte od elektrické energie a vyjměte veškeré potraviny.

Prostředek Krystal Pine Sanan si nařeďte do vědra a omyjte všechny plochy včetně dvířek a těsnění a otřete. Několik minut nechejte lednici otevřenou pro dokonalé vyschnutí a teprve potom naskládejte potraviny zpět.

Mrazák

Pro dlouhodobé uskladňování potravin je to ideální místo. I zde je však možné potraviny kontaminovat a znehodnotit. Alespoň dvakrát ročně je třeba mrazák vypnout, odmrazit a vydezinfikovat. Po odmrazení prostoru mrazáku nastříkejte

Krystal pine sanan si nařeďte do vědra a omyjte všechny stěny, zásuvky a koše mrazáku, nechejte deset minut působit a otřete dosucha. Mrazák je nutné nechat dokonale vyschnout, aby se zabránilo opětovné tvorbě námrazy.

Spižírna

Spižírna je místo, kde uskladňujete potraviny. Mělo by to být především suché místo s poměrně nízkou teplotou. Pro zachování hygienických norem zde musíte potraviny skladovat odděleně, pokud možno, zvlášť zabalené. Jedenkrát měsíčně

vyskládejte všechny potraviny, vytřete nebo vysajte celý prostor včetně regálů. Do pěti litrů vlažné vody dávkujte 60 ml mycího a dezinfekčního prostředku Krystal

pine sanan. Tímto roztokem umyjte všechny plochy a nechejte dobře vyschnout.


Mikrovlnná trouba

Při ohřevu pokrmů v mikrovlnné troubě se na vnitřních stěnách usazují drobné kapky potravin, tuků, cukrů, soli a podobně. Jedenkrát týdně je důležité očistit i tato místa. Troubu odpojte ze zásuvky a použijte KRYSTAL na kuchyně, který si pomocí rozprašovače nastříkáte na mikro-vláknovou utěrku a omyjete celou troubu (vně i uvnitř). Otočný talíř i s kolečky a plastový kryt na talíře umyjte běžným způsobem v myčce nebo ve dřezu. Nakonec všechny plochy důkladně omyjte čistou vodou a vytřete do sucha.


Kuchyňská linka


Na kuchyňském nábytku se usazují mastné páry, linka je často znečištěna při přípravě pokrmů. Do vlhké mikro-vláknové utěrky nastříkejte Krystal na kuchyně nebo Cleamen 100/200 v koncentraci 8 ml/1 litr a rozetřete rovnoměrně po povrchu nábytku a kuchyňského vybavení. Pečlivě nanášejte zejména na spodní části. Prostředek během nanášení několikrát doplňte.

Nechejte krátce působit a důkladně setřete čistou vlhkou utěrkou. Pracovní plochy dezinfikujte produktem Krystal univerzální dezinfekce - na omytou plochu rovnoměrně nastříkejte dezinfekci pomocí rozprašovače, nechejte působit asi jednu minutu a povrch otřete dosucha. Tento postup je možné využít také pro vnější části kuchyňských zařízení, keramické obklady a další omyvatelné plochy.

Dvířka kuchyňské linky po čištění lehce přeleštěte suchou utěrkou.



Obývací pokoje a ložnice

Krbové sklo


Pohled do plamenů je fascinující a právě proto jsou tolik oblíbená skleněná krbová dvířka.

Aby byly plameny vidět, je třeba sklo dvířek udržovat čisté, což není vždy zcela jednoduché.

Dvířka čistěte před rozděláním ohně, dokud jsou studená. Při čištění vždy použijte gumové rukavice a zabraňte dětem a domácím zvířatům v kontaktu s prostředkem. Cleamen 210 nebo Cleamen 240 dávkujte pomocí rozprašovače přímo na dvířka, rozetřete rovnoměrně houbičkou. Nechejte působit alespoň 5 minut, potom hrubou stranou houbičky nebo malým kartáčem odstraňte saze a mastnotu. Pomocí mokré mikro-vláknové utěrky důkladně odstraňte uvolněné nečistoty i zbytky čistícího prostředku. V případě potřeby postup zopakujte. Na čisté a otřené sklo naneste pomocí rozprašovače Cleamen 110 a otřete utěrkou do sucha. Dvířka zůstanou déle čistá.

Při mytí rozprostřete pod dvířka fólii nebo noviny, aby prostředky nestékaly přímo na podlahu

Topte pouze kvalitním dřevem, pokud kupujete dřevěné brikety, vybírejte ty, které jsou lisované bez použití lepidel nebo jiných chemických látek – pouze tlakem za tepla. Zplodiny od plastů, barev a lepidel ulpívají na skle dvířek a jsou při čištění velmi odolné. K silnějšímu znečišťování dochází při spalování hůře vyschlého dřeva.


Nábytek

Prostředek Krystal leštěnka na nábytek aplikujte pomocí rozprašovače do utěrky a povrchy vyleštěte. Prostředek velmi šetrně ošetřuje všechny druhy nábytku, zabraňuje nadměrnému vysychání a dodává povrchům vysoký lesk. Pro mytí plastového nábytku si připravte do lahve s rozprašovačem mycí roztok Cleamen 100/200 v koncentraci 4–8 ml/1 l. Roztok nastříkejte do mikrovláknové utěrky a omyjte povrchy . 


Botník a skříně

Vyskládejte všechny boty a oděvy a vnitřní prostory umyjte prostředkem Cleamen 100/200 v koncentraci 4 ml/1 litr pomocí láhve s rozprašovačem. Vnitřek obuvi vydezinfikujte pomocí prostředku Krystal univerzální dezinfekce. Zajistíte tím hygienickou čistotu a předejdete tvorbě nepříjemných pachů.

Kovové části nábytku čistěte pouze suchou mikro-vláknovou utěrkou, aby na nich nezůstávaly stopy od kapek vody. 

Použijte vždy pouze malé množství produktu, aby byl povrch pouze lehce vlhký. V případě potřeby můžete vždy přidat, ubrat nelze.


Koberce a textilní potahy

Pro domácí koberce a bytové textilie použijte profesionální nízkopěnivý prostředek. Pro čištění koberců použijte Cleamen 131. Nejprve povrchy důkladně vysajte. Na skvrny naneste koncentrovaný prostředek a pomocí houbičky nebo kartáče vetřete do textilie. Podle znečištění nalijte do vědra 100 až 300 ml prostředku Cleamen 131. Roztok aplikujte na povrchy kartáčkem, nechejte chvíli působit a suchým kartáčkem jemně vyčistěte. Povrchy nechejte dobře vyschnout a druhý den opět důkladně vysajte. Prostředek je možné použít pro ruční čištění i do stroje.

Vhodné je čistit koberec večer nebo například před odjezdem na víkend, aby mohl uschnout než jej začnete plně využívat.

Používejte spíše nižší koncentraci prostředku, má vysokou účinnost.


Svítidla a spotřebiče

Svítidla jsou součástí všech místností v domácnosti. Pokud je budeme dobře udržovat, budou nám i dobře sloužit. Vždy si vypněte zdroj elektrické energie. Ze svítidel odmontujte stínítka. Do vědra s vlažnou vodou nalijte dvě polévkové lžíce prostředku Krystal univerzál a stínítka, baňky nebo části lustru v něm umyjte a nechejte vyschnout. Navlhčenou houbičkou opatrně omyjte i ostatní části svítidel a u lamp i přívodní šňůry. Pokud máte stínítka z čirého skla, vyleštěte je prostředkem Krystal na okna. 

Pro výpočetní techniku platí, že čím méně vody, tím lépe. Vždy vypněte spotřebiče i zdroj elektrické energie ze sítě. Obrazovky otřete jen suchým, čistým, papírovým kapesníkem. Co nejvíce nečistot vysajte vysavačem. Jen pokud jsou na stěnách vidět otisky rukou, nastříkejte na měkkou utěrku Krystal na okna a povrch otřete.

Nikdy na spotřebiče nepoužívejte mikro-vláknovou utěrku. Povrch nijak zvlášť nevyčistíte, jen jej poškodíte.

Vždy si vymontujte žárovky a zářivky, které otřete pouze suchou utěrkou.



Koupelny a toalety

Vana, sprchový kout

Prostředek Krystal na koupelny nebo Cleamen 410 nastříkejte pomocí rozprašovače přímo na čištěnou plochu a vyčistěte mikrovláknovou utěrkou. Zvláštní pozornost věnujte nanesení přípravku na hůře dostupná místa, jako jsou například kolejnice dveří sprchového koutu, okolí dávkovačů a podobně. Nechejte působit jednu až dvě minuty a opláchněte vodou. Povrch není třeba otírat ani leštit. Oba přípravky zanechávají vysoký lesk a ochrannou vrstvu, která chrání povrchy před tvorbou vodního kamene.

Ve vaně je třeba věnovat pozornost „lince vodní hladiny“ kde dochází k usazování matnot a nečistot. Pravidelně je vhodné omýt všechny plochy prostředkem Krystal Pine Sanan, který odstraní případné mastné usazeniny a plochu dezinfikuje.

Pro úklid koupelny můžete použít také prostředek Krystal Koupelny ECO, který se v přírodě daleko rychleji odbourává a tím šetří životní prostředí.

 


Obklady, dlažba a baterie


Prostředek Krystal na koupelny nastříkejte pomocí rozprašovače přímo na čištěné plochy. Je možné jej využít nejen pro dlažby, ale také na stěny sprchového koutu, na vodovodní baterie a plastové i kovové doplňky. Zvláštní pozornost věnujte nanesení přípravku na hůře dostupná místa, jako jsou například vodovodní baterie okolí dávkovačů a podobně. Po nastříkání nechejte prostředek působit několik minut a opláchněte vodou. Povrch není třeba otírat ani leštit. Krystal na koupelny zanechává po použití lesk a ochrannou vrstvu, která chrání povrchy před tvorbou vodního kamene. Pro silné znečištění a rez použijte Cleamen 410, naneste pomocí rozprašovače na čištěnou plochu a nechte krátce působit, vyčistěte houbičkou a důkladně opláchněte.

Pravidelně jedenkrát za dva týdny je vhodné omýt všechny plochy prostředkem Krytal Pine Sanan, který odstraní případné mastné usazeniny a plochu dezinfikuje.

Zanesená sítka vodovodních baterií odmontujte, vložte do malé nádoby a zalijte prostředkem Krystal na koupelny a nechejte alespoň hodinu působit. Vodní kámen povolí natolik, že jej lze ze sítka vyčistit malým kartáčem.

 

Hydromasážní vany a vířivky


Vířivku, nebo chcete-li hydromasážní vanu je nutné udržovat mnohem pečlivěji než vanu obyčejnou. Bakterie a plísně se mohou tvořit v místech, kam se běžně nedostanete, proto je také nutné použít silnější chemikálie.

Hydro-masážní vanu napusťte vlažnou vodou nalijte do ní přímo z láhve ½ litru Cleamen 410 , zapněte cirkulaci vody asi na 20 minut a vanu potom vypusťte. Poté postup opakujte s použitím prostředku Krystal univerzální dezinfekce, který nechte cirkulovat minimálně 1 minutu. Při manipulaci určitě používejte ochranné, gumové rukavice. Nakonec opláchněte stěny vany proudem vody.

Pro běžný týdenní úklid použijte Krystal na koupelny, stříkněte do každé trysky a odtokového kanálku. Nechejte deset minut působit. Potom vanu napusťte a zapněte cirkulaci. Za několik minut ji vypusťte a máte hotovo.

Čištění prostředkem Krystal univerzální dezinfekce provádějte minimálně jedenkrát za měsíc a uvidíte, že se vám v tryskách nebudou usazovat žádné nečistoty a plísně.

Krystal univerzální dezinfekce je vysoce účinný bezchlorový dezinfekční prostředek, působící do jedné minuty.

 

Toalety


Toaletu spláchněte a naneste do vnitřní části pod „límec“ Krystal na WC a nechejte působit. Potom vyčistěte pomocí kartáče na toalety. Pozornost věnujte zejména prostoru pod okrajem WC mísy a její nejspodnější části pod vodní hladinou.

Sedátko a vnější části toalety otřete vodou a nastříkejte na ně prostředek Krystal univerzální dezinfekce, nechejte působit minimálně jednu minutu a potom povrch setřete vlhkou utěrkou. Prostředek se vyznačuje spolehlivým dezinfekčním účinkem.
Nezapomínejte pravidelně doplňovat závěsný košíček gelem, který toaletu příjemně provoní a s každým spláchnutím uvolňuje látky, které zabraňují usazování vodního kamene.Nakonec nastříkejte Krystal olejový osvěžovač do nádobky kartáče na toalety. Olejový osvěžovač postupně uvolňuje parfém z olejové báze a vydrží vonět velmi dlouhou dobu se stejnou intenzitou.
Pravidelně jedenkrát za dva týdny je vhodné omýt všechny plochy prostředkem Krystal Pine Sanan, který odstraní případné mastné usazeniny a plochu dezinfikuje.Nezapomínejte na pravidelné mytí a dezinfekci dotykových ploch – splachovadlo, vypínače, vodovodní kohoutky, kliky u dveří i oken. Použijte Krystal Univerzální dezinfekci.



Skleněné plochy

Okna, parapety, rámy a zrcadla


Na nábytkových sklech jsou často ohmatky, prach a mastné šmouhy, na zrcadlech mohou být například i zbytky laku na vlasy. Okna mívají otisky dlaní zevnitř a prach a špínu zvenku. Udržet čisté skleněné plochy je vizitka každé hospodyně. 

Údržba nábytkových skel a zrcadel je velmi jednoduchá - nastříkejte rozprašovačem prostředek Krystal na okna přímo na plochu nebo do mikro-vláknové utěrky a povrch přeleštěte. 

Mytí oken je jen trochu pracnější. Nejdříve nalijte do vědra s vodou jednu polévkovou lžíci Krystalu univerzál a mikro-vláknovou utěrkou omyjte rámy oken a parapety. Na skleněné výplně použijte Krystal na okna. Nastříkejte pomocí rozprašovače malé množství prostředku přímo na plochu a povrch přeleštěte čistou mikro-vláknovou utěrkou. Prostředek Krystal na okna má vysoké mycí účinky. Skleněné plochy, ošetřené tímto výrobkem, odpuzují vodu a tím pádem jsou lépe průhledné a více odolávají běžným nečistotám.



Podlahy

Mytí podlah


Při úklidu je třeba respektovat materiál, ze kterého máte podlahu udělanou. Je jasné, že dlažby a plovoucí podlahy je nutné umývat jinými prostředky. Dlažby potřebují vysoký lesk a plovoucí podlahy zase ochrannou vrstvu. Všechny podlahy však před mytím dokonale zameťte. 




Linolea

Pokud nemáte navoskovanou podlahu, pak do pěti litrů vlažné vody nalijte jednu polévkovou lžíci prostředku Krystal na podlahy. Pokud jste podlahu voskovali, umývejte vodou s poloviční dávkou mycího prostředku. Pro pohodlnou práci je dobré používat mop s teleskopickou tyčí, se kterým se dostanete do všech zákoutí a každým tahem umyjete větší plochu. 

Plovoucí podlahy


Pokud chcete plovoucí podlahu dobře ošetřovat, je třeba ji každý druhý den smést suchým měkkým mopem s žinylkou. Minimálně jedenkrát týdně pak podlahu umyjte vlažnou vodou prostředkem Krystal na podlahy (jedna polévková lžíce do vědra). Dejte však pozor, abyste povrch příliš nenamočili (umývejte s dobře vyždímaným mopem). Postupujte od nejvzdálenějšího místa až ke dveřím, potom nechejte podlahu dobře vyschnout a vyleštěte ji suchým žinylkovým mopem. 

Dřevěné podlahy olejované nebo napuštěné voskem 


Podlahu pečlivě zameťte a setřete vlhkým mopem namočeným v roztoku Krystal mýdlový čistič s koncentrací jedné polévkové lžíce na 5 litrů vlažné vody.
Nikdy nedávejte více mycího prostředku - docházelo by k usazování mycích tenzidů na povrchu a podlaha by se více špinila. Pokud po uschnutí podlahy zůstanou šmouhy a stopy po tahu mopu, vytřete podlahu znovu čistou vodou.

Dlažby


Do pěti litrů vlažné vody nalijte jednu polévkovou lžíci prostředku Krystal na podlahy. Pomocí mopu nebo umyjte celou podlahu. Postupujte od nejvzdálenějšího místa až ke dveřím tak, abyste nešlapali do umyté části. Zvláštní pozornost věnujte spárám. 



Podlahy v garážiI a lité podlahy


Do vědra s vlažnou vodou nalijte 30 ml prostředku Cleamen 141. Je to nepěnivý prostředek, který dokonale odmastí povrchy a odstraní i odolné nečistoty. Můžete také použít Krystal univerzál v koncentraci jedné polévkové lžíce na 5 litrů vlažné vody. Pomocí hrubého mopu umyjte celý prostor od nejvzdálenějšího místa až ke dveřím a nechejte podlahu dobře vyschnout. 
Prostředek Cleamen 141 je vhodný i na dlažbu, teraso a samonivelační stěrkové povrchy. Pozor, pracujte v rukavicích, prostředek je vysoce koncentrovaný profesionální čistič. 

Mramorové povrchy


Do deseti litrů vlažné vody nalijte 10 ml prostředku Cleamen 146 nebo Krystal na podlahy v koncetraci jedné polévkové lžíce na 5 litrů vody. Pomocí mikro-vláknového mopu umývejte podlahu alespoň jedenkrát týdně a každý druhý den ji vyleštěte suchým měkkým mopem. 
Na mramorové povrchy nikdy nepoužívejte kyselé mycí a čistící prostředky. Podlahu byste si zničili – v lepším případě by pouze zůstala matná a nešla by vyleštit.



Dezinfekce

Je to účinná prevence před škodlivými mikroorganizmy. V domácnosti se mohou vyskytovat prakticky všude, nejvíce však v teplých a vlhkých prostorách. Jsou to různé plísně, kvasinky, bakterie a viry. Některé z nich jsou pro člověka nebezpečné a při větším výskytu mohou být i zdrojem nemocí. Pokud chcete tomuto nebezpečí předcházet, je třeba pravidelně dezinfikovat tato místa ve vaší domácnosti.


Toalety

Vnitřní prostor WC mísy dezinfikujte pomocí prostředku Sanan Klasik (koncentrát). Nechejte působit 15 – 30 minut a potom spláchněte stěny vodou. Můžete použít i prostředek Pine Sanan (koncentrát), který díky gelové formě drží dobře na stěnách. Nechejte působit 30 minut a potom spláchněte vodou. Sedátko WC otřete vodou a nastříkejte na něj prostředek Univerzální dezinfekce (roztok pro přímé použití sprejovým způsobem). Nechejte působit minimálně 1 minutu a potom povrch setřete vodou. Prostředek se vyznačuje rychlým dezinfekčním působením, má současně i mycí účinek a navíc je příjemně parfémovaný, takže vám ošetřené plochy a prostory příjemně provoní.


Koupelny

Umyvadlo můžete dezinfikovat několika způsoby. Na suchý a čistý povrch aplikujte gelový prostředek Pine Sanan (koncentrát) a nechejte působit 30 minut. Potom povrch spláchněte vodou. Můžete aplikovat také prostředek Univerzální dezinfekce postřikem a po 1 – 2 minutách povrch spláchnout vodou. Vanu dezinfikujte stejným způsobem jako umyvadlo, tedy buď prostředkem Pine Sanan nebo postřikovým způsobem pomocí prostředku Univerzální dezinfekce. Povrch před aplikací by měl být čistý a suchý. Sprchový kout před aplikací dezinfekčního prostředku důkladně umyjte běžným čistícím prostředkem, například Krystalem na koupelny, utřete suchým hadrem a všechny povrchy nechejte úplně vyschnout. Velkou pozornost věnujte hlavně spárám, kde se nejčastěji drží vlhkost a jsou tím pádem nejčastější příčinou růstu plísní. Na suchý povrch aplikujte postřikovým způsobem prostředek Univerzální dezinfekce a nechejte působit minimálně 1–2 minuty nebo do příštího použití sprchového koutu. Odpady van, umyvadel nebo sprchových koutů dezinfikujte pomocí prostředku Sanan Klasik. Do odpadu nalijte 50–100 ml koncentrátu a nechejte působit přibližně 1 hodinu. Prodloužením kontaktní doby zlepšujete dezinfekční účinek. Potom odpad důkladně propláchněte vodou.


Kuchyně

Pracovní plochy pravidelně umývejte běžným prostředkem, například Krystalem na kuchyně, a následně dezinfikujte postřikovým způsobem prostředkem Univerzální dezinfekce. Nechejte působit 1-2 minuty a celý povrch setřete vodou. Dřez dezinfikujte podle potřeby, minimálně 1x týdně, pomocí prostředku Sanan Klasik. Do uzavřeného dřezu nadávkujte 100 ml prostředku a přidejte přibližně 3 L teplé vody. Stěny dřezu navlhčete a během 30 - 60 minut tento postup několikrát zopakujte. Používejte ochranné rukavice. Potom zbylý prostředek vypusťte a celý dřez vypláchněte čistou vodou. Odpad ve dřezu dezinfikujte také pomocí prostředku Sanan Klasik. Do odpadu nalijte 50 – 100 ml koncentrátu a nechte působit přibližně 1 hodinu. Prodloužením kontaktní doby zlepšujete dezinfekční účinek. Potom odpad důkladně propláchněte vodou. Myčku na nádobí dezinfikujte podle četnosti používání. Vyjměte koše na nádobí a dezinfikujte postřikem prostředkem Univerzální dezinfekce a nechte působit do uschnutí. Vnitřek myčky vytřete a nechte uschnout. Na suchý povrch aplikujte postřikem prostředek Univerzální dezinfekce a nechte působit minimálně 1-2 minuty. Do myčky vložte zpět ošetřené koše a spusťte program předoplach. Po skončení programu je vydezinfikovaná myčka připravena opět k činnosti. Digestoř dezinfikujte po dokonalém vyčištění všech přístupných částí, např. prostředkem Krystal na kuchyně. Na digestoř aplikujte postřikem prostředek Univerzální dezinfekce a nechejte působit do zaschnutí. Na začátku postřiku zapněte odtah na nejvyšší stupeň odsávání, aby se při postřikování dostal dezinfekční prostředek i do odtahové části. Potom odtah vypněte a nechejte působit prostředek do zaschnutí. Odpadkový koš je velkým zdrojem mikroorganismů a navíc může od organických zbytků nepříjemně páchnout. Koš vymyjte běžným prostředkem, např. Krystal na kuchyně, a nechejte uschnout. Potom stěny koše zevnitř i zvnějšku postříkejte prostředkem Univerzální dezinfekce a nechejte působit minimálně 1-2 minuty. Celý koš bude navíc příjemně parfémovaný a zmizí nepříjemný zápach.
Ledničku dezinfikujte podle potřeby, nejlépe při odmrazování a při pravidelném čištění. Na suchý povrch aplikujte postřikem dezinfekční prostředek Univerzální dezinfekce a nechte působit minimálně 1-2 minuty. Potom stěny otřete vodou a ledničku je možné opět zapnout. Mrazničku čistěte a dezinfikujte stejným způsobem jako ledničku, vždy až po dokonalém odmrazení a na suché stěny.


Běžné dotykové plochy

Nábytek v obývacích a pracovních prostorách domácnosti zbavte prachu, odstraňte nečistoty a všechny plochy ošetřete například prostředkem Krystal leštěnka na nábytek. Na suchý povrch potom aplikujte dezinfekční prostředek Univerzální dezinfekce a nechte působit až do zaschnutí. Nakonec je možné podle potřeby opět aplikovat leštící prostředek. Počítač, klávesnice a myš nebo například i kliky dveří a oken jsou díky každodennímu kontaktu s vašima rukama velkým zdrojem mikroorganismů. Navíc je na ně přitahován prach, který obsahuje také velké množství mikroorganismu. Povrch těchto zařízení proto zbavte co nejčastěji prachu vysáváním (speciální měkký nástavec) a také povrch PC, klávesnice i myš čistěte pravidelně speciálními vlhčenými PC utěrkami. Na jemnou utěrku naneste trochu dezinfekčního prostředku Univerzální dezinfekce, utřete tím povrch a nechejte působit minimálně 1 minutu. Nakonec povrch utřete opět vlhčenou PC utěrkou. Spáry u oken zachycují dobře prach i vzdušnou vlhkost a jsou výborným podkladem pro růst plísní. Věnujte proto čistotě kolem oken velkou pozornost a pravidelně je čistěte. Na suché spáry nanášejte postřikem prostředek Krystal univerzální dezinfekce nebo Krystal sanan a nechejte působit až do zaschnutí.



Terasy a zahrady

Zahradní nábytek


Pokud máte omyvatelný zahradní nábytek (např. lakované dřevo, nebo umělý ratan), pravidelně jej myjte a dezinfikujte. Do vědra s vlažnou vodou nalijte dvě polévkové lžíce prostředku Krystal univerzál nebo použijte lahev s rozprašovačem a Cleamen 100/200 v koncentraci 4–8 ml a pomocí houbičky nebo kartáče důkladně omyjte všechny povrchy. Nakonec můžete nábytek omýt proudem vody. Po vyschnutí vezměte Krystal univerzální dezinfekci nastříkejte jej na sedací části židlí a vrchní desku stolu a nechejte znovu vyschnout.
Začněte vždy ráno, ať máte čas na dokonalé vyschnutí. Nepodceňujte nutnost dezinfikovat židle a stoly. Uvědomte si, že si v těch samých kalhotách sedáte doma na židli nebo na sedačku.



Gril a udírna

Po každém grilování je třeba co nejdříve vyčistit rošty, aby mastnota a saze nezaschly. Samozřejmě nechejte rošt vychladnout, položte jej nad odtokový kanálek na dvoře a nachystejte si zahradní hadici se sprchovou hubicí. Nasaďte si brýle a rukavice. Pomocí rozprašovače nastříkejte ze všech stran prostředek CLEAMEN 240 a nechejte 10 minut působit. Vezměte škrabku a kartáč a nánosy odstraňte. Celý rošt opláchněte proudem vody.

Celou udírnu udržujte pouhým vymetáním. Jen vodorovné závěsy a háky na maso vyndejte a ponořte do připraveného vědra, ve kterém jste si připravili roztok vody a prostředku CLEAMEN 240 v poměru 1:10. Po deseti minutách závěsy a háky vyjměte a opláchněte vodou. Před uzením musí být tyto části suché. Toto je jednoznačně mužská práce, proto provedení pouze kontrolujte nebo si dopřejte šálek kávy. Dávejte při práci velký pozor, pracujete totiž s velmi agresivními chemickými látkami. Pracujte vždy v rukavicích a s brýlemi!
Sekačka 


Sekačka

Pořádek kolem domu je třeba udržovat stále. I po takových činnostech, jakou je sekání trávy. Sekačku nebo křovinořez nejdříve vypněte ze sítě nebo pokud je benzínová, tak uzavřete přívod paliva. Otočte ji na bok a kartáčem odstraňte co možná nejvíc zbytků trávy a hlíny. Do vědra si nalijte tři polévkové lžíce prostředku Krystal na podlahy a pomocí smetáčku omyjte všechny znečištěné plochy sekačky. Dejte pozor na lanka, kabely (nebo přívod vzduchu a paliva u benzínových sekaček). Nakonec vše opláchněte vodou nechejte dobře vyschnout.

Čištění sekačky provádějte hned po ukončení práce, zaschlá tráva a hlína se myjí daleko hůře, než tráva čerstvá. Pro vyšší účinnost mytí je velmi dobré použít vysoko-tlakový čistící stroj, dobře si však přečte návod vaší sekačky, zda mokré mytí výrobce přímo nezakazuje.




Garáž a dílna

Pracovní stůl a skříňky domácnost

Už máte dost toho nepořádku v dílně či garáži? Vykliďte si pracovní stůl a všechny věci narovnejte do regálů a do skříněk. Malým smetákem odstraňte všechny mechanické nečistoty z desky stolu, z okolí svěráku či stojanu vrtačky. Do pěti litrů vlažné vody si nalijte 30 ml prostředkamenu Cleamen 141 (což je jeden zdvih dávkovací pumpy) a pomocí hadru a kartáče umyjte vše, co na horní desce stolu uvidíte. Prostředek Krystal na kuchyně pomocí rozprašovače nastříkejte na boční stěny, dvířka stolu a skříněk a hadrem vyčistěte. Nezapomínejte po čištění opět namazat pohybové části vybavení (např. svěrák a stojan vrtačky) vhodným mazacím prostředkem nebo vazelínou. Pracujte vždy v rukavicích a s brýlemi! Nejen, že jsou tyto čističe velmi koncentrované chemikálie, ale chráníte s tím také proti zranění kovovými šponami.

Motory

Auto si z vnějšku myjete velmi často, ale pod kapotu se díváte jen když musíte doplnit vodu do chladiče nebo do vstřikovačů. Čistotu pod kapotou necháváte vždy jen na mechanicích v autodílně? Blok motoru vyčistíte velmi rychle a spolehlivě prostředkem Cleamen 210 nebo Cleamen 120 v koncentraci 150–300 ml na 1 litr. Pomocí rozprašovače nastříkejte pouze blok motoru (nikoliv pohybové části jako řemeny, řetězy a klouby) nechejte pár minut působit a setřete nečistoty hadrem. Blok potom opláchněte opatrně vodou. Dávejte velký pozor na elektrické součástky, čidla, lanka a další mechanické díly. Nezapomeňte si pod motor vždy dát okapovou vaničku a po čištění opět namazat všechny pohybové části motoru.